Prostata, inak predstojná žľaza, je súčasť mužského pohlavného ústrojenstva. Obopína začiatok močovej trubice pod močovým mechúrom. Prostatu tvorí niekoľko desiatok drobných žliazok, ktoré ústia spolu s chámovodom a semennými mechúrikmi do močovej trubice v jej prostatickej časti. Medzi žliazkami je hladká svalovina, ktorá sa podieľa na ich vyprázdňovaní. Nervové zásobenie pochádza z panvových sympatických pletencov.
Prostata produkuje sekrét, ktorý sa vylučuje na začiatku ejakulácie a obsahuje látky nevyhnutné pre činnosť spermií. Sekrét obsahuje okrem iného zinok, kyslú fosfatázu a kyselinu citrónovú, ktoré možno stanoviť v ejakuláte. V krvi sa pri diagnostike ochorenia prostaty stanovuje PSA (prostatický špecifický antigén) a kyslá fosfatáza.
Benígna hyperplázia (skr. BHP) je zväčšenie prostaty, často a nesprávne označované ako hypertrofia prostaty. BHP je časté ochorenie mužov vo vyššom veku. Príčina nie je úplne jasná, zrejmá je však súvislosť s pohlavnými hormónmi. Spôsobuje problémy s močením, zoslabenie a spomalenie prúdu moču, neskôr aj zadržiavanie moču s možnosťou vzniku a šírenia močovej infekcie, čo môže poškodiť obličky. Lieči sa konzervatívne hormonálnymi prípravkami (napr. účinnými látkami finasterid a dutasterid), problémy s močením upravujú alfa-1 selektívne alfablokátory (napr. tamsulosin a silodosin), operatívne prostatektómiou alebo ďalšími metódami využívajúcimi napr. tepelnú energiu vysokofrekvenčného prúdu a ultrazvuk. Jedným z najčastejších zhubných nádorov u mužov je karcinóm prostaty. Tento nádor býva často pomerne dlho klinicky nemý a kontrolovaný hormonálnymi látkami, a to aj v prípade metastáz, ktoré môžu byť prvým prejavom nádoru. Ide najmä o osteolytické metastázy do kostí.